Wel les willen geven, maar geen leraar willen zijn

Wel les willen geven, maar geen leraar willen zijn

Veertig procent van de werkende mensen heeft interesse om les te gaan geven. De mensen die al in het onderwijs werken of een opleiding daartoe volgen zijn natuurlijk niet meegeteld. De cijfers komen van het Platform Bèta Techniek (PBT). Zij lieten een onderzoek uitvoeren onder bijna 1400 mensen.

Volgens het PBT blijkt dat veel mensen dus wel les willen geven, maar niet persé fulltime of voor de rest van hun leven. Uit het onderozek, uitgevoerd door onderzoeksbureau Motivaction, bleek ook dat het aantal doorgroeimogelijkheden te beperkt gevonden worden. Uitdaging is het sleutelwoord tot meer leraren.

Tekorten

Het onderzoek kwam tot stand door het grote te kort aan leraren in het technische ondewrijs. Dat geldt zowel voor basisscholen als in het voortgezet onderwijs. Het PBT komt in actie om ervoor te zorgren dat het aantal leraren toeneemt. Dat doen ze in opdracht van enkele ministeries.

"Met de huidige instroom in lerarenopleidingen redden we dat bij lange na niet"
Doekle Terpstra

Het aantal openstaande vacatures neemt de komende tijd dus flink toe. In 2020 zijn er zelfs bijna 2400 nieuwe leraren nodig op het MBO. "Steeds meer jongeren kiezen voor bètatechnisch onderwijs. Het kabinet wil het Techniekpact daarom continueren. Dan hebben we wel meer techniekleraren nodig om die jongeren op te leiden; met de huidige instroom in lerarenopleidingen redden we dat bij lange na niet." stelt Doekle Terpstra, aanjager van het Techniekpact.

Flexibiliteit

De wellicht toekomstige docenten willen graag flexibiliteit. Niet hun baan opgeven en fulltime voor de klas gaan staan, maar dat combineren. Bijvoorbeeld als gastdocent of een paar uurtjes in de week. Ook stelt het PBT dat scholen leraren meer doorgroeimogelijkheden moeten aanbieden om het leraar zijn aantrekkelijker te maken.

Op deze publicatie rust copyright.